ביטוח לאומי תאונת עבודה

כל עובד יודע שכל עוד יש עבודה והכנסה קבועה עליו לשלם מיסים וכן ביטוח לאומי כחוק. אך מה עושה אדם שנפגע במהלך העבודה ואינו יכול לתפקד? כיצד מתנהלים מול ביטוח לאומי בתאונת עבודה?

ביטוח לאומי תאונת עבודה- ביטוח נפגעי עבודה:

ביטוח זה נועד לדאוג לעובדים מבוטחים אשר נפצעו או חלו בזמן העבודה ואינם יכולים להמשיך לעבוד. עקב זה ההכנסה שלהם נפגעת לתקופה מסוימת ובתקופה זו ביטוח לאומי משלם עבורם דמי פגיעה.  בנוסף לדמי הפגיעה ובמידת הצורך מקבל העובד טיפול רפואי חינם עקב הפגיעה.

כיצד מגדיר ביטוח לאומי תאונת עבודה?

עובד אשר עבר תאונת עבודה במקום העבודה או חלה עקב עבודתו זכאי לדמי פגיעה או לאחר מכן לקצבת נכות מפגיעת עבודה באופן קבוע.

החוק מגדיר את המקרים הבאים (ועוד) כתאונת עבודה:

  1. אם נפגע העובד בדרך לעבודה מביתו או בדרך מהעבודה לביתו.
  2. אם בזמן העבודה ניסה למנוע נזק לרכוש או הציל חיי אדם.
  3. אם בזמן העבודה נפגע על ידי אדם אחר, ללא קשר לעבודה עצמה וללא היותו חלק מהגורם לפגיעה.
  4. אם נפגע במקום בו הוא סועד או בדרך לאותו מקום ממקום העבודה או חזרה ממנו.

 

גולשים נוספים התעניינו גם בדמי פגיעה לעצמאי

ישנם תתי סעיפים לכל סעיף ותוספות שהתווספו עם הזמן כגון תקיפה במקום העבודה- גם אן מדובר בתקיפה מינית – אשר גרמה לנזק נפשי או גופני תיחשב גם היא לתאונת עבודה.

במקביל ישנם נתונים חשובים שיש לדייק בהם כמו האם העובד שהיה בדרך לעבודתו ונפגע סטה מדרכו בצורה משמעותית ולא קשורה לעבודה? האם שהה במקום בו הוא נפגע מעבר לזמן הנדרש או ללא אישור ? כל אלה ועוד הינם נתונים שביטוח לאומי לא מקל בהם ראש ובודק אותם ביסודיות טרם הגדרת העובד כזכאי לדמי פגיעה עקב תאונת עבודה.

בנוסף חשוב לדעת שעובד אשר לא מילא אחר הוראות הבטיחות של מקום עבדותו, או נהג ברשלנות בזמן העבודה לא יהיה זכאי לדמי פגיעה שכן הדבר לא יחשב לתאונת עבודה.

אל תפספסו את הכתבה הזו צו ירושה

דמי פגיעה:

חשוב לציין שדמי פגיעה מצד הביטוח הלאומי משולמים לעובד שנפגע בתקופה שאינו יכול לעבוד בעקבות אותה פגיעה ולאורך תקופה שלא תעלה על שלושה חודשים. לאחר תקופה זו תדון ועדה מיוחדת בצורך של אותו עובד לקבלת קצבת נכות זמנית או קבועה עקב הפציעה או הפגיעה שקרתה לו באותה תאונת עבודה.

במידה ותאונת העבודה גרמה למותו של העובד המבוטח, תקבל משפתחו קצבה קבועה מביטוח לאומי.

כמו בכל פנייה לביטוח לאומי בעיקר כאשר מדובר בבקשה לזכאות לתשלום כלשהי, יש לדעת את החוקים הדרישות הסעיפים והתת סעיפים. פעמים רבות אדם הנפגע בעבודתו לא קיבל את זכאותו לדמי פגיעה ולקצבת עבודה עקב פנייה לא נכונה למוסד לביטוח לאומי או אי דיוק בפרטים שנמסרו. לכן ההמלצה היא להיוועץ עם עורך דין המתמחה בהגשת קבילות ותביעות לביטוח הלאומי בנושא תאונת עבודה.

אולי יעניין אותך עורך דין ביטוח לאומי רחובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן