3 הסברים בנושא ירושה שלילית

קבלת ירושה היא מצד אחד נושא עצוב לאור העובדה שנפטר אדם קרוב ואהוב ומצד שני יש בה גם מעט שמחה על כך שמתקבל סכום כסף נאה או לחלופין נכס. הירושה היא כמובן אינדיבידואלית ובהתאם למצבו הכספי של כל אדם, הוא מותיר למקורביו את הונו.  במקרים מסוימים מדובר בכספים כמו חסכונות בבנק, בשוק ההון או בקופות פנסיה ובמקרים אחרים מדובר במניות, אופציות בחברות או נכסי נדל"ן שנצברו עם השנים.

ירושה שלילית

לעיתים קורה שאדם מסוים נפטר ומוריש את ההון שלו ואת נכסיו לבת הזוג ולילדיו ואז נודע לנושים שלו שהוא הלך לעולמו ולאור הידיעה שהוא הותיר כספים הם פונים ליורשים ומבקשים לקבל את הכספים המגיעים להם מתוך כספי הירושה ולכן ירושה מסוג זה נקראת ירושה שלילית.

חלק מבעלי החוב מגישים התנגדויות בעת פרסום המודעה בעיתון על הבקשה לקבלת צו קיום הצוואה והם דורשים את כספי החוב מתוך הירושה ואם הייתה צוואה מפורטת, הם פונים לבני המשפחה כמו בת הזוג והילדים.

האחריות של כל היורשים היא לתשלום סכומי חוב שערכם הכללי הוא עד גובהו של סכום העיזבון, אם קיימים חובות שהם מעבר לסכום זה, היורשים אינם אחראים לכך כיוון שלא הם יצרו את החובות הללו.

נוהל הטיפול בכספי הירושה

עורך הדין אשר מטפל בנושא כספי הירושה, מבצע כמה מהלכים ראשוניים בנושא הצוואה והירושה. בשלב הראשון הוא מעביר תשלום לספקים אשר ביצעו פעולות שונות אשר קשורות להלוויה ולמצבה. לאחר מכן הוא מעביר כספים לצורך הפקת צו קיום הירושה ותשלום שכר טרחה למנהל העיזבון.

קראו עוד על סכסוכי ירושה

נוהלי תשלום חובות מתוך הירושה

אם מדובר במצב של ירושה שלילית כיוון שקיימים חובות שהיורשים ידעו על קיומם, יש להעביר את הכספים הללו לבעלי החוב והכספים שיישארו לאחר התשלומים הללו, יחולקו בהתאם לכמות היורשים הקיימים.

לעיתים נוצרים מצבים שעורך הדין מחלק את כספי הירושה בין היורשים ורק לאחר מכן מופיע בעל חוב ודורש את הכספים שמגיעים לו. אם היורשים ידעו על קיומו של חוב זה, הם מחויבים לשלם אותו מתוך הכספים שקיבלו בירושה. אך אם היורשים מוכיחים שלא ידעו על קיומו של חוב זה, במקרה זה היורשים לא ישלמו את החוב. בכל מקרה הסכומים של החזרי החוב לא יעברו את סך הכספים שקיבל כל יורש מהירושה.

הסתלקות מהצוואה

יורשים רבים מעדיפים לנוכח הבעיה של ירושה שלילית, להסתלק מהירושה וכך הם לא יקבלו כספים. סכום העיזבון שנותר לאחר הסתלקותו של אחד היורשים, מתחלק באופן שווה בין כל היורשים האחרים בהתאם לדיני החלוקה.

כדי לבצע את מהלך ההסתלקות, על היורש להגיש תצהיר מפורט ומנומק לבית המשפט  מדוע הוא מעוניין להסתלק מהירושה ומי יהיו היורשים הנותרים שיזכו בכספים ובנכסים שיישארו. בית המשפט לא תמיד מאשר את בקשתו של היורש להסתלק מהירושה.

קראו עוד על עורכי דין לצוואות וירושות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן