מי הם יורשים חוקיים

המחוקק קבע מי הם יורשים חוקיים וזאת על פי סדר היורשים על פי דין.

סדר היורשים החוקיים

האדם הראשון שמגיעות לו זכויות הוא בן או בת הזוג. אדם זה יקבל מחצית מהעיזבון וגם פריטים אשר שימשו את שני בני הזוג בחייהם המשותפים כמו התכולה של הבית והמכונית.

ההיררכיה של הירושה מתבצעת על פי פרנטלות (ראשי אב) שהיא על פי רמת הקרבה המשפחתית של המנוח.

  • הראשונים והקרובים ביותר הם ילדיו של הנפטר.
  • השניים בסדר זה הם הוריו של המנוח, לאחר מכן אחיו ואחיותיו ואחרונים ברשימה הם הסבים, הסבתות והדודים.

כאשר עורך דין אלעד מטפל בנושא חלוקת הממון והרכוש של אדם שנפטר ולא השאיר צוואה חוקית, הוא מעביר כספים על פי סדר היררכי זה של יורשים חוקיים.

חלוקת הכספים ליורשים

הקדימות היא לילדי הנפטר ואם הם או אחד מהם נפטר, זכות ירושה זו עוברת באופן מלא לילדיהם לנכדים או לנינים.

ההורים של המנוח יקבלו כספים אם לנפטר לא היו ילדים משלו. אם ההורים של הנפטר כבר אינם בחיים, תועבר הירושה לאחיו של הנפטר ואם גם הם לא בחיים, יזכו בכך האחיינים.

הסבים והסבתות של הנפטר הם הבאים בתור בסדר חלוקת הירושה והם ייהנו מהכספים הללו אם לנפטר לא הייתה בת זוג, ילדים, הורים או אחים. אם הם כבר לא בחיים, יקבלו את הירושה הצאצאים ואם גם הם לא בחיים, יקבלו זאת בני הדוד של הנפטר.

חלוקת רכוש וממון ליורשים החוקיים

במשפחות נורמטיביות עורך דין אלעד ידאג לחלוקה על פי חוק שהיא מחצית לבן או לבת הזוג והמחצית השנייה מתחלקת באופן שווה בין כל הילדים שהם יורשים חוקיים של בני הזוג.

במשפחות אחרות, חלוק הירושה תתבצע באופן אחר כמו לדוגמה:

אם בני הזוג גרושים, כל הירושה תתחלק באופן שווה רק בין הילדים.

אם מדובר באלמן שנפטר שהיו לו כמה ילדים אך חלק מהם נפטרו, הירושה שייכת לכל אחד מהילדים גם לאלו שנפטרו יקבלו תיאורטית חלק זהה בממון וברכוש. במקרה זה החלק של האדם שנפטר עובר לילדיו.

אם לנפטר לא היו ילדים, יורשים חוקיים הם בשלב ראשון בת הזוג שתקבל מחצית מהירושה וגם חפצים אישיים משותפים כמו המכונית והתכולה של הבית ובשלב שני הוריו שיקבלו את המחצית השנייה.

אם לנפטר הייתה בת זוג אך לא היו להם ילדים משותפים ולנפטר גם לא היו הורים בחיים, בת הזוג תקבל במקרה חריג זה שני שליש מכל הירושה והשליש הנותר מהירושה יועבר לאחיו של הנפטר או לסבים ולסבתות מכל צד.

אם לנפטר הייתה בת זוג אך לא ילדים ולא משפחה מורחבת, כל העיזבון מועבר לבת הזוג.

אם לנפטר אין בת זוג, ילדים או משפחה מורחבת והוא לא הכין צוואה שמנתבת את רכושו וממונו לאדם אחר, אין יורשים חוקיים וכל העיזבון מולאם על ידי מדינת ישראל.

אם אתה זקוק לעזרה בנושא צוואות וירושות, השאר כאן את הפרטים שלך ואשוחח אתך בהקדם.

אולי יעניין אותך הליכי התנגדות ירושה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן