אפוסטיל מה זה?

אפוסטיל היא חותמת המעניקה תוקף ואישור בין לאומי למסמך מסוים משפטי, משפחתי או עסקי.

קביעה של אפוסטיל באמנת האג

אמנת האג אשר נחתמה בתאריך 5.10.1961 קבעה את אופן אימות מסמכים בין לאומיים כדי לוודא שהם נכונים ותואמים את המקור. נקבעה שיטת עבודה בת כמה שלבים שמעניקה את כל המעטפת הנדרשת. אמנה זו נחתמה על ידי מדינות רבות בעולם כיוון שזו דרך שהיא מתאימה לאימות ולכן יצרה כלל בין לאומי שמקובל על כל הממשלות.

כל מסמך הרשום בשפה מסוימת שיש להציג אותו במדינה אחרת כמו לדוגמה מסמך הרשום בעברית שיש להציג באחת המדינות באירופה, מתרגמים אותו לשפה המדוברת במדינה זו כמו אנגלית, גרמנית, צרפתית וכו'.

שלבי אימות מסמכים

  • הנוטריון מקבל את המסמך המתורגם, בודק אותו ואם הכול תקין והתרגום תואם את המסמך המקורי, אם הכל תקין – הנוטריון מאשר זאת בחתימתו.
  • השלב הבא הוא העברת המסמכים לבית המשפט.
  • נציגי בית המשפט מוודאים שחתימת הנוטריון היא תקפה כיוון שמדובר בנוטריון בעל רישיון שנמצא ברשימת הנוטריונים המאושרים.
  • אם כל המעטפת תקינה, בית המשפט יוסיף חותמת אפוסטיל שמאשרת כי מדובר במסמך בין לאומי שקיבל תוקף משפטי.
  • יש מקרים מיוחדים שבהם יש צורך לקבל גם אישור רשמי של משרד החוץ.

קבלת אזרחות למדינה אירופאית

בשנים האחרונות יש ישראלים רבים שהחליטו שהם מעוניינים שתהיה להם אזרחות נוספת, של אחת ממדינות אירופה שהן באיחוד האירופאי. בהתאם למוצא של בני המשפחה הם פונים בעצמם או באמצעות עורך דין צוואה אלעד בן לממשל במדינה זו כדי לקבל אזרחות זו. כך אפשר לקבל אזרחות ממדינות כמו צרפת, גרמניה, אוסטריה ומדינות נוספות.

הכנת מסמכים בין לאומיים

כל ממשלה דורשת מסמכים אחרים עבור קבלת אזרחות במדינה אירופאית מסוימת. בין המסמכים שנדרשים הם תעודות לידה, תעודות נישואין, אילן יוחסין ואסמכתאות נוספות לגבי הקשר המשפחתי של מבקש הבקשה מול הדורות הקודמים של משפחתו מעבר לים.

אחת המדינות שפתחו את שעריהן בשנים האחרונות היא פורטוגל. אופציה זו יצרה נהירה של ישראלים רבים שהחלו לבצע תהליך זה כדי לזכות באזרחות הנכספת. על פי הדרישות הם מכינים את כל המסמכים על פי ההנחיות. מעבירים זאת על פי הסדר לתרגום, לנוטריון ולאחר מכן לבית המשפט כדי לקבל חותמת אפוסטיל.

לפי הדרישות של הממשל בפורטוגל יש לקבל אישור מהנהלת הקהילה היהודית בפורטוגל כי אכן משפחה מסוימת על פי שם המשפחה שלה, אכן חיה בפורטוגל בשנים קודמות, כולל בשנים שבהן היהודים נשלחו מפורטוגל ונדדו למדינות אחרות בקולוניות הפורטוגזיות או במקומות אחרים ברחבי העולם.

כיוון שמדובר בהליך מורכב, עו"ד צוואות אלעד בן מטפל בכל הנדרש בתהליך זה מתחילתו ועד סופו. זאת כיוון שהדרישות של המדינות השונות אינן זהות ולכן מכינים זאת באופן פרטני על פי ההוראות המדויקות. העברת מסמך באופן לא תקין וללא חותמת אפוסטיל תעכב את כל התהליך כיוון שהמסמך יישלח חזרה ארצה ויהיה צורך לבצע את כל המהלך לגביו מחדש.

אם אתם מעוניינים להעביר מסמכים לחו"ל שיקבלו תוקף בין לאומי, אתם מוזמנים לפנות אלינו. אנו מכינים מסמכים לכל מטרה, הן משפחתית והן עסקית ונשמח לתת לכם את מלוא המעטפת המקצועית.

קראו עוד על התנגדות לצוואה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן