אפוטרופוס לגוף

אפוטרופוס לגוף הוא מינוי של קרוב משפחה להיות האדם האחראי לגופו של אדם אחר שאינו מסוגל להיות אחראי על עצמו.

אפוטרופוס לגוף

אנשים מבוגרים אשר מגיעים למצבים סיעודיים או שאינם צלולים במוחם, זקוקים להימצאותו של אדם אחר שיהיה אחראי במקומם על גופם ויקבל את ההחלטות הנכונות בהקשר זה.

כדי לבצע עניינים רפואיים שונים על האדם לחתום במרפאות ובבתי חולים, כי הוא מאשר את ביצוע הפעולה הרפואית הזו. כך לגבי ניתוחים, קבלת הרדמה, ביצוע פרוצדורות רפואיות שונות, קבלת מנות דם ועוד.

אם האדם אינו מסוגל לקבל החלטה ולחתום לאור מצבו הרפואי, יש למנות אדם אחר שיבצע זאת עבורו ובמקומו.

אם לאדם זה יש בן זוג או בת זוג, בדרך כלל הם אלה שמקבלים את המינוי, או לחלופין הילדים הבוגרים או קרוב משפחה אחר.

אישור וחתימה במוסדות רפואיים

במצבים הללו יש מקרים רבים שבהם יש לבצע מהלכים רפואיים המצריכים חתימה. קרוב המשפחה שהוא האפוטרופוס לגוף מציג בפני הרופאים את המסמך שבית המשפט מינה אותו כמורשה לקבל החלטות על נושאי גוף. לאר הצגת המסמך, בית החולים יכול לבצע את הפעולה הרפואית הנדרשת.

אפוטרופוס לגוף עבור קטינים

בדרך זהה, ממונים ההורים כאפוטרופוס גוף על ילדם באופן אוטומטי עד גיל 18 והם אלו שחותמים בכל מקרה של צורך רפואי כזה או אחר.

אופן קבלת מסמך אפוטרופוס לגוף

כדי לקבל מסמך רשמי זה, יש למלא באמצעות עורך דין את הטפסים הנדרשים ולחתום עליהם בפניו. המסמכים הללו מוגשים לבית המשפט לענייני משפחה על פי אזור המגורים.

לאור העובדה שמדובר בנושאים רגישים וקשים, הנושא נדון בבית המשפט בדלתיים סגורות ותוך פרק זמן קצר יחסית, האפוטרופוס מקבל אישור רשמי על כך שהוא מונה לתפקיד זה.

במקרים דחופים כאשר מדובר באירוע לא צפוי ולכן יש לבצע את המינוי באופן מידי וללא דיחוי, אפשר להגיש את הניירת לבית המשפט ולהמתין כמה שעות מחוץ לאולם. לאור המצב בית המשפט ידון במקרה זה ללא דיחוי והאדם שהוא אפוטרופוס לגוף יקבל את המינוי, כדי שיוכל לסייע לקרוב המשפחה שלו בשעותיו הקשות.

מינוי אפוטרופוס

יש אפשרות למנות אפוטרופוס לרכוש, שהוא האדם שמטפל בכל מה שקשור לממון ולנכסיו של האדם ואפשרות למנות אפוטרופוס לגוף. יש משפחות שאצלם אדם אחד מקבל את שני המינויים או לדוגמה אם יש שני ילדים, האחד מטפל בנושאי הגוף והשני בנושאי הרכוש.

מינוי של כמה אפוטרופוסים

נושא מינוי האפוטרופוס הוא החלטה אינדיבידואלית של כל משפחה. כדי ליצור נוחות וגם כדי שיהיה שיקול דעת רחב, ממנים לעיתים שני אחים או שני קרובי משפחה שיהיו יחד או לחוד אפוטרופוסים לגוף. בדרך זו, מי מבין קרובי המשפחה שנמצא בבית חולים עם האדם החוסה, הוא זה שיקבל את ההחלטה בהקשר לכל מקרה לאחר התייעצות בין בני המשפחה וקבלת ההחלטה הנכונה ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן